بحران خلط

«در حاشیه» تمام شد، اما حواشی آن هنوز هست. دیروز یکی از اعضا با لحن محزونی دفاعیه‌ای در باب مدیری پست می‌کند و طبیعتا و به صورت خودکار سایرین نیز لایک می‌کنند!

تمام توانم را جمع کردم و استدلال کردم که «در حاشیه» سریال طنز نبود. توضیح دادم که تنها ایده‌ای بود با مضمون «تخلفات پزشکی» که جز لحظاتی اندک به موقعیت‌های پردازش شده، ارتقا نیافت... مطابق بحث‌های شبکه‌ای که هیچ کس به حرف‌های طرف مقابل گوش نمی‌کند، با پاسخ‌های تکراری مواجه می‌شوم، بدون این‌که این پاسخ‌های ربط چندانی به استدلال‌های من جهت ناموفق دانستن در حاشیه داشته باشند...

به ذهنم می‌رسد مهران مدیری، تبدیل به برند شده است و مخالفت با برندها، مخالفت با تمام چیزهای خوب است، از جمله مخالفت با سبک مدرن فهمیدن!

بارها در خلال بحث درخواست می‌کنم فقط سه مورد از خوش فهمی مخاطب مدرن و کژفهمی منِ لابد نامدرن را به صورت مصداقی و نه تلویحی، نام ببرند. که خب... لازم است بگویم در این باره پاسخی نگرفتم؟

«پایین بودن آستانه‌ی تحمل ما، ایرانی‌ها» و «در دست بودن مستندات وجود تخلفات گسترده‌ی پزشکی»، دو دلیل بسیار تکراری و بسیار بی ربط بودند که ترجیع‌بند تمام دفاع‌ها از برند مدیری بودند.

بحران: در هر مساله‌ای می‌توان «ساب‌»ها (sub) یا حیطه‌های شمولی تعریف کرد. گاهی ذهن ما چنان درگیر یکی از ساب‌ها می‌شود که سایر وجوه را ناخودآگاه به محاق می‌فرستیم. بیش‌تر راغب بودم که جوان‌مردی یافت می‌شد که درخصوص نقاط قوت «درحاشیه» به عنوان یک سریال طنز و کیفیت پردازش ایده‌ی اولیه سخن می‌راند، تا این‌که به دفاع از هدف سریال که عریان کردن کژکاردهای یک حوزه بود، بپردازد.

این دو با هم فرق دارند، نه؟

/ 2 نظر / 3 بازدید
روزنگار

سلام شما حرفه ای می نویسی و دانش من در ادبیات پایین!مشکلی که اکثر بچه های فنی باهاش درگیرن! اینه که هر پاراگراف رو چند بار می خونم آخرش هم بقول انگلیسی ها فقط main idea رو میفهمم. ولی یه کنجکاوی منو تحریک میکنه که بیان و با لغت ها دست و پنجه نرم کنم! خلاصه اگر نظر من با آنچه که نوشته اید بی ربط بود به بزرگی خودتون ببخشید! قبول دارم که مدیری یک برند شده . اما شخصا به این برند اعتقاد ندارم. کلا این سریال را هم دنبال نکردم چون بنظرم بخش های باصطلاح طنز آن تکراری و مانند سریال های گذشته مدیری بود. بنظر من این سریال نظر نبود و هدفش بازگو کردن یکی از معضلات جامعه بود. ولی خب واقعا نهایتاً آیا چیزی تغییر می کنه؟ سیاست گذاری عوض یا اصلاح میشه؟ من که ترجیح میدم وقتم را با این سربال ها تلف نکنم.

م.آ.

راستش من متخصص رسانه نيستم اما فکر ميکنم در حاشيه سريال لوس و بى مزه اى بود. شخصيتها ناپرداخته،شوخى ها مبتذل وهمانطور که نوشتيد کاملن متکى به اسم مديرى.