بحران تجربه ای از جنس رهایی

از روزی که استعفایم را نوشتم تا امروز حدود یک ماه می گذرد. گرچه تا این لحظه که مشغول نوشتنم، هنوز در به ثمر رساندن آن نامه موفقیتی کسب نکرده ام، اما در این مدت با مساله ای مواجه شدم که در ابتدا فقط توجهم را جلب کرده بود، اما رفته رفته حالت بحرانی به خود گرفت.

به جز سه نفر، هر فردی که از تصمیمم مطلع شد، به طور ضمنی/ تلویحی/ اشارتی به حماقت بار بودن این تصمیم رای داد. نگفتم به شکلی صریح، چون شخصیتم طوری است که اغلب بیش ترین احترام ها را دریافت می کنم. (خواننده ی فهیم این پست می داند که احترام در غالب اوقات بیش از شخصیت احترام شونده، شخصیت احترام کننده را نشان می دهد)

من نمی دانم چه طور روح جمعی ما -حتی خلاق ترین ها و مستقل ترین های مان- به این نتیجه رسیده که "آب باریکه"ی دولتی را با هر مرارتی باید حفظ کرد. از شما چه پنهان به مفهوم بیمه فکر هم نمی کنم.

مساله ی من باور قطعی اطرافیانم (که اتفاقا نمونه ی خوبی از جامعه هم هستند)، به "حفظ شغل دولتی" به هر قیمتی نیست. مساله ی من حصاری است که دسته جمعی دور افکار خود کشیده ایم و انقدر در مرزهای این حصار تنفس کرده ایم که نه تنها از عوارض استنشاق محدود اکسیژن وحشتی نداریم، که حتی آن را بخشی از "یک زندگی طبیعی" می پنداریم.

بحران: چنان که آمد قصد دارم "زندگی طبیعی"ام را مختل کنم! اما با اصطکاک های ناشی از تصادم باورهای کلیشه اندیشان با تصمیمم، درگیرم. می دانم که غالب توصیه ها از روی دل سوزی و نگرانی است. اما این "من" دلش رهایی می خواهد، نه دل سوزی...

تاملات میان متنی1: بله! من هم می دانم در چگونه کشوری زیست می کنم و "حقوق جاری" می تواند از بروز چه بلایایی جلوگیری کند و و و

تاملات میان متنی2: چه خوب بود اگر فرصت می کردم و مفصلا درخصوص نگاهم به مشاغل دولتی و تجربه ی چند سال اخیرم در این باره می نوشتم.

/ 4 نظر / 3 بازدید
م.آ.

شخصن و البته متاثر از تجربه ی زندگی، آدم ترسو و محافظه کاری هستم، البته نه اون قدر که از هر چیزی که دوست داشته باشم صرف نظر کنم، مثل حالا که تو سی و چهار سالگی یهویی اومدم تاریخ می خونم یا قبلش که یهویی از مهندسی معدن رفتم سمت فلسفه! اما به هر حال همین که پنج ساله تو یه روزنامه کار می کنم نشون می ده که خیلی هم اهل ریسک و جابجایی نیستم، اما با همه این توصیفات، از هر گونه تغییر و تحولی استقبال می کنم و فکر می کنم کار درستی کردی اگه حس کردی کارت جذاب نیست، زدی بیرون. بقیه رو هم بی خیال. مهم اینه که احساس رضایت داشته باشی. بیمه و باقی ماجراها رو هم یه طوری می شه. کلن تغییر خوبه. فیلم جاده ی انقلابی اثر سام مندس با بازی دی کاپریو و کیت وینسلت رو دیدی؟! عالیه. خیلی فیلم خوبیه. راستی چرا همه ش بحران؟ نویسنده ای که به من می گه این قدر اضطراب و ترس نداشته باش، خودش تو خلوتش مدام از بحران می گه! عجیب نیست؟! راستش اسم وبلاگت یه کم می ترسوندم. یه چیزی آرامش بخش تر نمی شد بذاری؟ زندگی که همه ش بحران نیست، اونم هست، اما همه ش نیست. شما که می گی ملویی! در هر صورت پایدار باشی. با امید.

روزنگار

دختر شجاعی هستی. میدونی شرایط جامعه ما جوری هست که این جور تصمیم ها رو سخت میکنه.

روزنگار

راستش من در جای دولتی کار نمی کنم اما در یک سازمان بزرگی کار میکنم که خیلی از جوان ها دوست دارن کار کنن. با وجود حقوق و مزایا و بقول شما بیمه، من هم علاقه زیادی به کارم ندارم. دلم می خواد درسم رو ادامه بدم. اما واقعا با شرایط اقتصادی جامعه و اینکه عادت کردم همیشه 25 هر ماه حقوقم واریز بشه تصمیم گیری برام سخت و تقریبا غیرممکن شده. برای همین میگم آدم شجاعی هستی. موفق باشی.

روزنگار

بلاگفا دچار مشکل شده یک ماهی میشه. اینه که فعلا نمی تونم بنویسم . اگر این زمان بیش از حد طولانی بشه حتما یه وبلاگ جدید در پرشین بلاگ باز میکنم! موفق باشی.