بحران فرحت نابهنگام

به صورت تجربی نسبت به مردهایی که زیادی از حقوق زنان دفاع می کنند، شکاکم. به خصوص اگر با آن ها درخصوص لعبت بودن بسیاری مفاهیم این حوزه، وارد بحث شوم و انکارهای کوبنده ای بشنوم. مرد اگر به صورت واقعی و نه شعاری و ژستینگ، حقوقی برای جنس زن قایل باشد، حس احترام و اعتبار ناشی از آن حقوق بدون بیرون زدن رگ گردن، به زنانی که با او در تعامل اند، منتقل می شود. دست خودم نیست، دستگاه تحلیل ذهن من تقلای غالب مردهایی که در بلندای مقام زن یقه می درانند، را تلاشی در جهت پنهان کردن سویه ی "نفی زن"ای تفسیر می کند که در باور مردان مذکور فوج می زند. این تفسیر را فرد یا افرادی می توانند قبول نکنند. به هر حال در ساخته شدن ذهنیت شخص نسبت به هر موضوعی، تجربیات بی واسطه ی او، بیش از هر موافقت و مخالفتی نقش ایفا می کنند.

مقوم این باورها در من هم تجربیات بی واسطه ام هستند. مثلا چند روز پیش وسط جمع بیست و چند نفره ای درخصوص حقوق زنان بحث و جدل می کردیم. صریحا مخالفتم را با برخی نظریات خام اعلام کردم؛ اعلام کردم که در نظر من -علی رغم موج ایجاد شده- تلاش برای حضور زنان در ورزش گاه نیازی کاذب است؛ هم چنین گفتم تساوی وظایف و حقوق زن و مرد را قبول ندارم. جالب این که دو نفری که سفت و سخت، علیه حرف های من سخن می راندند، مرد بودند. آن ها روی تلاش و اعتراض و جنبش زنان برای احقاق حقوق شان، تاکید داشتند. تاکیدهایی که به دلیل شکاکیت تجربی ام، ابدا زیر بار آن ها نرفتم. من منتظر استدلال های قوی بودم. نمی گویم استدلال های علمی، چراکه بحث های ما اغلب دانش ورانه در معنای عام آن هستند و کم تر به بحث های چهارچوب مند علمی تبدیل می شوند. بعد به جای استدلال فکر می کنید با چه چیزی مواجه شدم؟! یکی شان نه در جمع، بل که در پیامی خصوصی خطابم می کند که: "فلانی! همه چیز را زیادی جدی گرفته ای. من داشتم تفریح می کردم"!!!

اتفاقی که افتاد، فارغ از جنسیت آن فرد، از دو حالت خارج نیست:

1. میان تحصیل کردگان جامعه ی ما افرادی هستند که مواجهه شان با مسایل مبتلابه جامعه، بخشی از برنامه ی تفنن و تفریح شان محسوب می شود. این شاید از شوخ طبعی آن افراد باشد، چه عالی! اما سوالی که پیش می آید این که: به لحاظ اخلاقی فرد متفنن اجازه دارد تا چه حد وارد بحثی جدی شود؟!
2. میان تحصیل کردگان جامعه ی ما افرادی هستند که مجهز به دلایل کافی برای نظرات خود نیستند و هنگام فشار در برابر موضع مخالف، زیر همه چیز می زنند و تفریح می کنند!
بحران: من به تازگی با یک عدد تحصیل کرده ی متفنن آشنا شده ام، شما چه طور؟!   ؛)
/ 5 نظر / 4 بازدید
نیلوفر

تفاوت افراد موفق با دیگران در داشتن قدرت،استعداد یا توانایی نیست بلکه در داشتن اراده شکست ناپذیر است.

م.آ.

تا زمانی که بحث کمپین حقوق زنان مطرح بود، فارغ از همه انتقادات به استراتژیها و تاکتیکها و عملکردها و افراد بحث از جدیتی قابل توجه برخوردار بود:بحث از حقوق و قانون و تغییراتی جدی بود. حاکمیت هوشمندانه با تغییر زمین بازی و تقلیل اون به موضوع درجه چندم ورزشگاه رفتن، باعث مبتذل شدن مسئله ای شد که زمانی در نوشتار محمدرضا نیکفر به مثابه اساس سکولاریزاسیون مطرح میشد. عین همین ابتذال در مسئله تقلیل رفع حصر به ممنوعیت عکس و اسم کسی رخ داده. جعل مطالبات کاذب به هدف پنهان کردن مسئله اصلی. این شیوه سیاستمدارهای بی اخلاقه. راه حل: شاید این که تو بازیشون شرکت نکنیم. شاید این که دست کم ما فراموش نکنیم مسئله چیه. شاید راه حل در طرح مباحث بنیادی تر باشه، مثل این که منقاد کردن بدن زن و تقلیل زن به جسمش و در نهایت تبدیل اون به ابژه میلی که یا باید پنهان بشه یا آشکار نهایتا چه کارکردی داره؟این سوال البته خودش پر از مفروضاته. اما مفروضاتی که میشه بهشون فکر کرد و از خلال این تفکر فراسوی کلیشه های رایج رفت. با امید.

م.آ.

شما خیلی لطف دارید. بحث من سیاسی صرف بود، بحث مطالعات زنان شما بهتر میدونید که پیچیده تر از این حرفاست و در حد یه شاخه گسترده مطالعاتیه که من نه ادعایی در اون دارم و نه تخصصی. مقاله نیکفر رو از هاردم پیدا میکنم و براتون میفرستم. با خیلی از داوریهاش موافق نیستم، اما فکر میکنم فکر شده ست و در نتیجه قابل تامل. پایدار باشید. با امید.

م.آ.

محمدرضا نیکفر رو شاید نشناسید، تا جایی که می دونم گویا سردبیر رادیو زمانه است، دکترای فلسفه از آلمان و از نویسندگان نیلگون. کارهاش رو دنبال می کنم و آثار اصلی ش رو می خونم و خوندم. قلم سختی داره. مایه های دین ستیزی داره که خیلی نمی پسندم و البته شدیدن سیاسی و مخالف ج.ا. که چندان مورد علاقه م نیست. اما همیشه با خوندن مطالبش درگیر می شم، پرسش هایی جدی رو مطرح می کنه و برخی از مضامین رو از او یاد گرفتم، مثل الهیات شکنجه، مالداری اسلامی، رابطه اسلام و تکنیک و ... برخی کتاب هاش مثل بحث با بنیادگرایان سال ها پیش در ایران توسط نشر طرح نو منتشر شده اند. تا یک زمانی از نویسندگان ثابت کیان و راه نو و مدرسه و ... بود، اما از یک زمان بعد دیگر مواضعش رادیکال شد. همچنان فکر می کنم بهترین نقد را به آرامش دوستدار او نوشته. در نظر بعدی لینک مطلبی که اشاره شده بود تقدیم می شود. با این تاکید غیر ضروری که الزامن با دیدگاه های او موافق نیستم. با مهر و امید.

م.آ.

https://tavaana.org/fa/library/%D8%B3%DA%A9%D9%88%D9%84%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%B2%D8%A7%D8%B3%DB%8C%D9%88%D9%86-%DB%8C%D8%B9%D9%86%DB%8C-%D8%A2%D8%B2%D8%A7%D8%AF%DB%8C-%D8%B2%D9%86-%DA%AF%D9%81%D8%AA%DA%AF%D9%88-%D8%A8%D8%A7-%D9%85%D8%AD%D9%85%D8%AF%D8%B1%D8%B6%D8%A7-%D9%86%DB%8C%DA%A9%D9%81%D8%B1